pondelok 11. apríla 2016

Zhmotnené verše

Pre mnohých nie je novinka, že som vyštudovala matematiku a dlhé roky som ju s nadšením učila na gymnáziu. Už vtedy som vo svojom voľnom čase šila a neustále niečo písala. Dodnes sa stretávam s prekvapením z kombinácie matematika a umenie. Niektorí v tom vidia istú kompenzáciu, niečo ako keď koníčkom intelektuálov je práca v záhrade. Podľa mňa však kľúčom je potreba tvorivosti, prítomná v umení, v matematike a nakoniec aj v každej sekunde života. Potom sa v človeku niečo hromadí, až vznikne nutkanie pretaviť tento pocit bezbrehosti do hmoty.
V istom období som písala veľa poetických textov. Občas si ich znovu a znovu čítam. Vytvorila som päť výberov a spravila malé knižočky. Na každú som ušila látkový obal, aby boli chránené a aj pekné. Názvy majú: Ranné oči, V ktoromže to sne, Stopa v čase, Lode sveta a Vlčie príbehy.
Ešte sú tu aj prázdne zošítky tiež s obalmi, v ktorých sa sem-tam objaví obrázok a veta, síce vytrhnutá z kontextu, ale niekomu môže priniesť celkom inú súvislosť a dať nový význam. Volajú sa Marco a Polo.
 

2 komentáre:

  1. ano, ano, aj ja mam taku knizku s versami vo vrecku od teba doma :-) darovala si mi ju ,ked si odchadzala z kabinetu, pamatas ? to bolo daaavno ...

    OdpovedaťOdstrániť