piatok 5. decembra 2014

Vianočné úvahy 2014

S obdivuhodnou pravidelnosťou opäť nastúpil čas zvaný advent.
Aby sme si to teda uvedomili a NIKTO aby nezabudol, už pomaly v októbri začína vianočná výzdoba v obchodných centrách a v televíznych reklamách znejú koledy. Mňa to, nakoniec, nevyrušuje, lebo veď, povedzme si, mne máločo prekáža. Hoci každá zmienka o sviatkoch pokoja, o tom, ako má byť RODINA na Vianoce spolu, ma trochu znervózňuje. Aj teraz, keď vidím tie idylické scény šťastných detí s krásnymi rodičmi, mladými prarodičmi, psom, domom a ktoviečím ešte, myslím práve na osamelých, na tých, ktorí nie sú podľa kresťanského metra "naporiadku", ktorí nemajú rodinu, zdravie, peniaze... Nech je tento čas už preč, ktorý vždy dáva pocítiť inakosť, aj keď tak ZHOVIEVAVO, akože moja, to nevadí...
Keď už iné nie, treba aspoň povešať ozdoby. Hlavne svetielka by nemali chýbať. Aj kolegyňa v práci sa ma pýtala, KEDY budem robiť výzdobu (kancelárie).
Ďalším, asi najobľúbenejším znakom tohto sviatku sú darčeky. My sme sa tento rok doma dohodli, že sa obdarovávať nebudeme. Veď keď niečo potrebujeme, kúpime si to aj tak. Najprv som bola nadšená, že sa nemusím prispôsobovať nejakým pravidlám, no ale čas beží a ja si uvedomujem, že žiadny darček nedostanem. Síce skutočne nič nepotrebujem, ale darčeky predsa nie sú o veciach potrebných! Na darčekoch sa mi najviac páči, že človek, ktorý ma obdarúva, si dal námahu, počúval ma, aby medzi riadkami zistil, po čom túžim alebo aspoň čo by sa mi tak asi mohlo páčiť. Darčeky, ktoré sú prekvapením (nie také, že poď, vyber si...) ma vždy dojmú. Trochu aj ľutujem, že som na dohodu pristúpila.
Posledná vec, o ktorej ešte uvažujem, je pečenie. Iné roky o takomto čase som už chystala, pretože pečenie je jedna z vecí, do ktorej ma naozaj netreba nútiť. Teraz nič. Najhoršie ale je, že nemám ani plán, nielenže nemám premyslené, čo a kedy chcem piecť, ale ani len to, či vôbec chcem.
Tak máme všetci zakorenené tie Vianoce, že mi všetko, čo nie je v súlade, pripadá čudné. Akosi však cítim, že to nie je správne. Je dobré sa vedieť tešiť, ale aj vedieť sa odpútať, zaobísť. Predstavy a očakávania môžu nevyjsť.
K akým pravidlám a dohodám sa tento rok prikloním a hlavne či šťastná hviezda zažiari, sa uvidí.

6 komentárov:

 1. Pěkná úvaha. Ani já letos nepeču, protože se nebudu nutit do ničeho, co mě opravdu nebaví. Možná ... bude-li se mi chtít uděláme s klukama perníčky. A dárky budeme kupovat jen dětem. To, co bych si nejvíc přála, je trávit více času jako rodina pohromadě, abychom byli zdraví a měli kolem sebe spoustu lásky. A to se do balíčku bohužel zabalit nedá. Krásný advent!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja nakoniec piecť budem. Práve ma požiadali kolegyne, tak sa teším :-) Nech sa vám tie krásne obyčajné ľudské priania všetky splnili!

   Odstrániť
 2. Dost negativisticky a zatrpknuto to vyznieva. Je pravda, ze osameli ludia sa asi na Vianoce netesia... tak sa netesme ani my, aspon nie verejne, aby to tych co su osameli neurazalo? . Ak by sa na Vianoce tesili len ludia zdravi, s peniazmi a rodinou, asi by ich vela nebolo ;-) Ja sa tesim, nemusim ist do roboty a budem mat pocit, ze su nejake vynimocne dni :-) To mi staci.
  Nepis, ze som to cele nepochopil, proste pre mna to takto vyznelo. Takze prvy krat nedavam pomysleny like, doteraz som vzdy dal. Nemusi sa mi vsetko pacit. Ale nie je povinne sa tesit, to je pravda...
  Peter M.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno sa budeš čudovať, ale aj ja sa teším. Presne ako píšeš, že budem doma, že budú dni niečím výnimočné a iné... Chcela som len napísať, že sa mi nepáči, že sa berie do úvahy len jedna forma šťastia, jeden druh radosti. Tak ako sa za samozrejmosť považuje, že žena by mala chcieť mať deti, tak sa za vrchol šťastia, čo si kto vie predstaviť, považuje rodina, na Vianoce stromček a na Silvestra oslava. Aby som sa hanbila priznať, že som prespala polnoc! Nevadí mi verejné tešenie sa, vadí mi skôr vnucovanie formy a nepochopenie, až pohoršenie, že niekto to chce inak. Nech to vyznieva, ako vyznieva, naozaj sa ti (ani nikomu inému) nemusí všetko páčiť.

   Odstrániť
 3. Tak vnucovanie a reklamy na Vianoce vadia aj mne. Aj aj sa mi niekto čuduje, že som nedostal ani nedaroval nejaký veľkolepý darček. Aj ak by sa mi niekto čudoval, že som prespal Silvestra. Toto poznáš ?
  https://www.youtube.com/watch?v=SrxwHQuzgRQ

  OdpovedaťOdstrániť