utorok 8. októbra 2013

Máte svoju obľúbenú molekulu? Ja áno.

Môj pobyt v Bruseli sa schyľuje ku koncu a ja mám zrazu zmiešané pocity. Zrazu by som za pár mesiacov, čo mi zostáva, chcela stihnúť všetko, čo som nestihla doteraz. Zrazu idem po ulici a vážim si čistotu chodníkov. Zrazu objavujem nové smery, nové pekné domy, zrazu sa mi aj tá Grand Place páči...
Viete, čo ma najviac očarilo, keď sme sem prišli? Žiadna belgická čokoláda, pivo či gobelín, žiadny Manneken Pise! Neuveríte, ale vyslovene som onemela pred Atómiom.


Som skôr prírodný typ a myslela som si, že nejaké stavby mi sotva vezmú dych. Keď som však uvidela Atómium, všetko bolo inak. Odvtedy všetky moje návštevy vodím tam a neviem, či len preto, aby mi nepokazili radosť, všetci rovnako híkajú. Každého totiž prekvapí jeho veľkosť! Vnútro ma až tak neokúzlilo.

Pri poslednej návšteve som si kúpila pohľadnicu so všetkými údajmi o tomto monumente, aby som bola nabudúce spôsobilým sprievodcom. Keďže žiadne "nabudúce" už pravdepodobne nebude, rozhodla som sa priblížiť Atómium aspoň vám. Áno, viem, že si všetko môžete nájsť na Wikipédii, ale prosím, neberte mi radosť, sľubujem, že budem stručná.

Tak teda - možno ste nevedeli, že:
  1. Atómium symbolizuje molekulu železa zväčšenú 165 miliard-krát.
  2. Navrhol ho inžinier André Waterkeyn pre príležitosť svetovej výstavy Expo 58 v Bruseli.
  3. Celková výška: 102 m, hmotnosť 2400 t
  4. 9 gúľ: priemer 18 m, povrch tvorí 48 sférických trojuholníkov, okná sú z plexiskla. Sú v nich umiestnené expozície, v prostrednej je rýchle občerstvenie, vo vrchnej je reštaurácia a vyhliadková terasa.
  5. 20 tunelov spájajúcich gule: priemer 3 m, dĺžka 23 m.
  6. Výťah: rýchlosť 5 m/s.
  7. Eskalátor: 35 m, 200 schodov.
Ak niekedy navštívite Brusel, určite si pohľad na Atómium nenechajte ujsť!

2 komentáre:

  1. Moc hezky jsi to napsala, musím se přiznat. že jsem toho moc o této stavbě nevěděla díky :-)

    OdpovedaťOdstrániť