nedeľa 12. mája 2013

Kráľovské skleníky - veľké sklamanie!

Krásny deň vám želám napriek tomu, že je nedeľa. Nemám nedele rada. Vlastne ani neviem prečo. Žeby pozostatok zo školských čias, keď sa schyľovalo k pondelku? Alebo z čias, keď mi ťažko padlo zniesť, ako nedeľu všetky rodiny trávia spolu, ako každý niekoho má a každý je s niekým...? Dnes je všetko inak, aj ja som už iná, ale piatky mám predsa len radšej.
Tento piatok sme boli pozrieť slávne Serres royales de Laeken. Sú otvorené pre verejnosť len tri týždne v roku, práve dnes ich znovu na rok zavrú, tak bol najvyšší čas ísť. Musím povedať, že kvety a rastliny vôbec ma vždy vedia očariť, ale táto akcia bola pre mňa veľkým sklamaním.
Celý čas som mrzla mysliac si, že v skleníku predsa bude teplo - 1. omyl. Keď sme vystáli kilometrový rad na lístky, počas čoho som dvakrát vyťahovala a skladala dáždnik, radostne som vykročila, nepríjemnosti sú za nami - omyl 2.. Veľké prekvapenie: ďalší rad! Ten však už koniec nemal. Posúvali sme sa v ňom po úzkych chodníkoch presklených hál a keď sa náhodou niekto niekde pristavil, prítomní strážnici ho okamžite poháňali vpred. Kam sme sa to dostali? Akosi som tú zeleň nedokázala vnímať. Až doma som si pozrela, čo som nafotila. Škoda (alebo šťastie?), že ten dav nie je ani na jednej. Tu je malý výber:
Aby som zas neklamala, jeden úsek, keď sa prechádzalo z jedného skleníka do iného, bol vonku. Tu sa dav trochu rozpŕchol, trochu sme si vydýchli... Bolo to osviežujúce. Uvedomila som si, ako prirodzené prostredie pre rastliny robí svoje. Zrazu mi tie obyčajné stromy prišli neskutočne čarovné.
 
Takže až si budete plánovať návštevu Bruselu a chcieť vidieť, čo také kráľ vo svojich skleníkoch pestuje, nenechajte si to na poslednú chvíľu.

12 komentárov:

 1. Krasne. Najciac sa mi paci to okvetovane schodisko, skusim aj ja vycarit doma nieco take. Neviem ale, co na to povie nas psik Adelka a navyse, je to taky maly hrabos polny :-) Podobka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslím, že Adelka už dávno o niečom takom sníva ;-)

   Odstrániť
  2. :-) no neviem.. iste sniva aj o kostickach, sem tam si o nich v noci aj stekne ale nema rada zmeny.. naposledy mi zlikvidovala nachystane muskaty do okien Pod.

   Odstrániť
 2. Též mám ráda tyto jarní procházky rozkvetlou přírodou,krásní snímky...:))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem. Myslím, že trochu aj predčia skutočnosť :-)

   Odstrániť
 3. Na kvety si vždy rada nájdem čas, ale štvrtý záber od konca je aj tak najkrajší :-) Pekné sú aj ostatné, strelície, hortenzie, fuchsie. Veď ktorý kvet nie je krásny? My sme tu mali nedávno Flóru a tie rady, ktoré sa v minulosti s touto výstavou spájali, už zmizli.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tie fotky sa ti podarili, pekné.
  Peter

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Prekrásne fotky! Škoda, že si si to poriadne neužila i naživo Oli.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. mne sa najviac paci ten krivolaky strom :-)
  jana z.

  OdpovedaťOdstrániť