nedeľa 19. mája 2013

Dnes som tu už doma...

Keď sme prišli do Bruselu a tento blog som ešte len začínala písať, vytvorila som stránku s názvom Postrehy z Belgicka, kde bolo zaznamenané všetko, čo ma v tom čase zaujalo, udivilo, potešilo či sklamalo. Potom, keď sa mi už všetko zdalo obyčajné, keď som si zvykla a prispôsobila sa, stránku som skryla. Keď som ju jedného dňa otvorila a začítala sa, prišlo mi ľúto, že je skrytá. Možno ju niekto ani nestihol zaregistrovať a o chvíľu náš pobyt tu skončí a... Rozhodla som sa, že obsah stránky predsa len sprístupním. Tak teda - Moje postrehy z Belgicka
 • Okná mnohých domov nemajú záclony, závesy, rolety či žalúzie, čo umožňuje okoloidúcim nahliadnuť ľuďom do bytov a tak trochu i do životov. Vraj to tak chcú. Nech sa páči, vitajte!
 • Pred domami nestoja kontajnery na odpad. Domácnosti si musia smeti triediť a zbierať do špeciálnych sáčkov. Potom v určené dni, nie inokedy, treba sáčky vyložiť pred dom a ak sú správne triedené, včas vyložené, uzavreté, smetiari ich láskavo vezmú.

Dnes nám nezobrali modrý sáčok - obaly a nalepili naň veľký šesťuholník STOP. Uvažujem, čo také som tam hodila, čo tam nepatrí..

Nedávno som videla, ako ráno jeden pán v trenkách a tielku chcel vyložiť tie svoje sáčky a keď uvidel, že smetiarske auto tade už išlo, prebehol s nimi na druhú stranu cesty - tak, ako bol a úplne bosý.. práve najviac mrzlo..
 • Väčšina vodičov používa po celý rok letné pneumatiky. Potom keď napadne centimeter snehu, je to veľká udalosť; desaťminútová cesta v meste trvá aj dve hodiny.
 • Keď kuriér prinesie balík a nikoho nezastihne, pokojne ho nechá hoci aj v daždi vonku pred domom. A to je ten lepší prípad. Inokedy nechá výhražný odkaz, že ak na druhý deň medzi 9. a 16. nebudete doma, hrozí vám pokuta.. Vezmem si teda dovolenku? 
 • Chodci majú bezpodmienečnú, absolútnu prednosť.
 • Pred neďalekou školou vo Woluwe Saint Pierre každé ráno stojí dôležitý pánko v reflexnej veste s nápisom Prevention a riadi dopravu, ktorá na tejto ulici nie je ani zďaleka rušná. Sleduje pozorne okolie a len čo sa niekto i len priblíži k prechodu, okamžite reaguje a zastavuje auto, čo sa tam prípadne objavilo. Škoda neprejsť..
 • Je tu veľa obrovských tučných holubov. Sú zvyknuté, že vždy im niekto nasype starý chlieb.
 • Ľudia sú tu otužilí. Ešte v decembri som stretávala ženy v balerínkach-samozrejme bez ponožiek.
 • V parku Woluwe a blízkom okolí voľne žije jeden druh papagájov. Sú veľké zelené, hlasno škriekajú a obľubujú naháňačky v korunách vysokých stromov. Naháňajú aj nič netušiace veveričky.
 • Nikdy som nevidela toľko veveričiek a ďatľov..
 • Často sa koná celonárodný štrajk. Vtedy 24 hodín nefunguje žiadna verejná doprava, letiská, školy, úrady..
 • Gule, ktoré bývajú namiesto kľučiek zvonka, sú umiestnené v strede dvier.
 • Na poštách, úradoch, v bankách pracujú prevažne muži.
 • Nie je neobvyklé, že aj upratovanie spoločných priestorov, obchodov a pod. vykonávajú muži.
 • V školách v stredu nie je popoludňajšie vyučovanie, čomu sú prispôsobené aj cestovné poriadky. V stredu je všetko inak. 
 • Domy majú úzke schodiská, a tak je zvyk nábytok sťahovať cez okná, ktoré sú práve preto vysoké a voči podlahe nízko položené. Je radosť prechádzať sa uličkami a pozorovať, čo všetko je na širokých parapetách položené. Krásne veci... a v koľkých oknách sedí mačka!

 

5 komentárov:

 1. Potěšilo mne, že někoho zarazily stejné věci jako mne. Vyděsilo mne, že to znamená, že už jsem tu doma, pořád jsem na cestě jinam... Molie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som tu už doma znamená, že mám túto krajinu rada, obľúbila som si jej bizarnosti, som zhovievavá k byrokracii a nepružnosti úradov, nevadí mi nevľúdnosť počasia... Ale na ceste som stále. Konečná stanica Brusel rozhodne nie je.
   Vy ste v Belgicku, Molie?

   Odstrániť
 2. Za rohem od Place Jourdan. Už druhý rok a na podzim nebo dřív mne čeká rozhodnutí, kam jít dál.
  Neřekla bych, že jsem tu doma, ale jsou věci, co tu mám ráda a budou mi chybět, samozřejmě na počasí a na úřady nadávám, už z principu, to přece jako Čech musím. :-)
  Molie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :-) Ani neviem prečo, ale potešili ste ma. Asi že niekto odtiaľto zavítal na blog... A že si rozumieme...

   Odstrániť
 3. Já už Vás čtu nějakou dobu a baví mne Váš pohled na svět. Jen jsem zatím neměla potřebu říct svůj názor... Molie

  OdpovedaťOdstrániť