utorok 5. marca 2013

Lenka

Nedávno sa mi ozvala dávna kamarátka, s ktorou sme sa nevideli už pár rokov. Lenka. Kedysi sme spolu chodili na jógu a neskôr k Morave (rieke) venčiť svojich dalmatíncov. Bývali sme neďaleko seba v rovnakých panelákových bytoch. Navštevovali sme sa, deti sa hrali a my sme spolu farbili látky, niečo vytvárali, varili či piekli... V určitých veciach mi v živote málokto tak rozumel. Potom deti vyrástli, Dina a Patrik už neboli a my sme sa stretávali stále zriedkavejšie.
Lenke sa narodil David - dieťa, čo rozdáva úsmev. Obdivovala som ju, ako všetko zvláda, ako sa zaujíma o starostlivosť a výchovu detí so špeciálnymi potrebami, zisťuje, zapája sa, navštevuje rôzne spolky a združenia rodičov. Pamätám sa, ako doma vyrábala nevšedné pomôcky, aby sa jej dieťa naučilo niečo, čo bežne prichádza samo. Dokonca vyštudovala aj špeciálnu pedagogiku a dnes sa zvláštnym deťom venuje ako učiteľka. A David? Má už aspoň 13 rokov, chodí do školy a ja si zrazu uvedomujem, že na jeho dobrotivé, trochu šikmé očká som skoro aj zabudla.
S Lenkou sme si potelefonovali a vymenili zopár mailov. Chcela by odo mňa pre Davida nejakú hračku, napríklad soba. Ušila som troch (André, Arnaud, Aaron), aby bolo na výber, avšak zabudla mi povedať, že David uznáva zvieratká výlučne s dlhými končatinami. To som nevedela. Pokus číslo dva: myš, lebo soba sa mi už nechcelo robiť. Tento dlhonohý ušatec má také čudné meno - volá sa Sírius.
Bude sa Davidovi páčiť? Má dostatočne dlhé nohy?

5 komentárov:

 1. Jéje, líbit se bude, bombastický ušatec!
  Ajka

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Oli, ahoj, tak co, páčil se? :-))
  Je nááádhernej!

  Já jsem nashromáždila zbytky, odstřižky malířského plátna, a pocítila jsem nutkavou potřebu vyrobit si z nich panenku :-) Jenže už se s tím mořím několik víkendů (teda každý víkend tak 1/2 hodiny :-)), a nejde mi to, pořád se mi trhá nit.
  Teď naposledy jsem zjistila, že to asi bude tím plátnem - je totiž dost tuhé a strašně, ale strašně se třepí okraje.
  Taky si ušiju takovýho ušatečka, Olivko.
  Ale při mém pracovním tempu až tak ve druhém nebo třetím životě :-))))))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Z maliarskeho plátna? To musí byť ťažké! No ale nakoniec, keď bábika bude hotová (a verím, že jedného dňa sa tak stane), to teda bude dielo - jedinečná forma obrazu!
   Práve dnes som bola u Lenky, Sírius je odovzdaný, ale ešte neviem... To chce čas.

   Odstrániť
  2. Čas ukáže či prieberčivý David poctí hrdinu z Harryho Pottera (čo tak zbožňuje) svojou priazňou. Keď nedostane miesto vo vybranej spoločnosti blembajúcich nôh (Woody, Buzz, Panák a Elton cestovateľ), tak si ho adoptujem ja lebo mne sa páči a tiež by som raz chcela ušiť tak peknú hračku ako Zdena.
   A ja by som rada Zdenke poďakovala za naše rozhovory, ktoré mi teraz chýbajú! Vďake Lenka

   Odstrániť