pondelok 4. februára 2013

Povianočné čítanie - 1. časť

Pri mojej poslednej návšteve doma som si kúpila pár kníh na čítanie (veď na čo iné vlastne) a pár som si ich aj našla pod stromčekom. Čítam, čítam, ale veľmi pomaly, tak ako robím aj všetko ostatné. Táto moja vlastnosť sa mi nepáči, pretože život plynie rýchlejšie a ja nemám toľko času. Tak poďme teda k tým knihám.

Mariusz Szczygiel: Libůstka (Dámské příběhy)

Maličká kniha obsahuje šesť zaujímavých príbehov o ženách - Poľkách. Sú to príbehy celkom všedné, ale napísané s veľkou empatiou a toleranciou k podivnostiam života.

"Naslouchat je jednoduché. Stačí neohrnovat nos, že něčí život není takový, jak bychom chtěli."

V jednom príbehu si môžeme prečítať zápisky ženy, ktorá si podrobne zaznamenávala všetko, čo sa v jej každodennosti udialo, čo kedy jedla, koho uvidela z okna a pod., v druhom sa dostaneme do fotoateliéru, v ktorom si žena pravidelne a často nechávala robiť rôzne štylizované fotografie.

" Pečlivé poznamenávání každodenních událostí je stylem, jakým pomalu umírá minulost."

Ďalší príbeh spoznáme prostredníctvom korešpondencie dvoch žien, ktoré desaťročia udržiavali priateľstvo bez osobného kontaktu, v nasledujúcom sa zase nájde záhadný lístok s 21 menami žien z päťdesiatych rokov a podivnosťou pre mňa určite bolo aj neobyčajné vyznanie lásky jedného muža svojej manželke. Zaujímavý bol posledný príbeh o Ide Kamińskej, herečke z filmu Obchod na korze. Dozvedela som sa o živote Židov, ktorí vojnu prežili, o židovskom divadle, členoch a osudoch súboru, a to opäť spôsobom, ktorý som osobne veľmi ocenila, lebo o vojne, násilí, ponižovaní a zbytočnej smrti jednoducho nedokážem čítať.

Laco Kerata: Zlý herec

Opäť maličká kniha, ktorú som prečítala raz-dva. Je z prostredia dabingu, ktoré mi je blízke a dôverne známe.
Možno som sa už zmienila o tom, ako som raz pocítila túžbu vyskúšať aj niečo iné ako učenie matematiky na gymnáziu. Zbalila som si teda svoju nástenku, hrnček s farbičkami z pracovného stola, vyprázdnila zásuvky so starými písomkami a na pár rokov som si išla oddýchnuť od školy. Zamestnala som sa v jednej produkčnej spoločnosti najskôr ako asistentka riaditeľa a potom ako výrobná dispečerka. Pod výrobou rozumejte (okrem iného aj) dabing. Čistou náhodou v tom istom čase vo zvukovej réžii ako majster zvuku pôsobil vtipkár. Tam sme sa zoznámili. Dabing sa stal mojou srdcovou záležitosťou.
Trochu smutná kniha sa veľmi dobre čítala, a to nielen preto, že som si pospomínala, ako to vyzeralo v štúdiu, keď sa vo štvrtok robili "zbory" a spoznávala niektoré postavy, i keď mali zmenené mená...

4 komentáre:

 1. Tak to by som si rada prečítala, obidve...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Písala som to vlastne preto, lebo sme sa bavili o tom Murakamim. Mňa písanie iných o knihách vždy zaujíma, urobím si predstavu, či je to pre mňa, či nie. Tak som si myslela, že by aj druhých mohlo. Ešte bude 2. časť.

   Odstrániť
 2. Szczygiela mám moc ráda! Kromě Libůstky doporučuji i Gottland a Udělej si ráj. Jsou to knihy, ke kterým se vracím...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, počula som už aj o tých dvoch, no uvidím, či ma potiahne. :-)

   Odstrániť