utorok 22. januára 2013

Soby na A

Mám nový šijací stroj. Pol roka som ho vyberala a keď sa blížil čas, kedy by mi už mohol byť darovaný, vtipkár navrhol, aby sme sa s niekým poradili, akú značku kúpiť. Neverila som vlastným ušiam! Chce mi tým azda naznačiť, že som nejaký začiatočník, že sa nevyznám? Urazila som sa do špiku kostí. Napriek tomu sa za mojím chrbtom predsa len poradil, a to s našou známou pani Mariannou, ktorá vyrába prenádherné veci. Ja som sa ale nakoniec nenahnevala. Dostala som jeden vynikajúci, všestranný, múdry, tichý a sympatický stroj, ktorý už len používať je polovičnou zárukou úspechu. Vyzerá takto:

Hneď som sa pustila do šitia troch sobíkov. Aby bolo jasno, odhalím radšej, aké je moje pracovné tempo. Najskôr vždy rozmýšľam, čo také by som mohla vyrobiť. Uvažujem, hľadám inšpiráciu a čakám na nadšenie. Bez neho sa začať nedá. Keď ma pochytí, potom môžem hľadať strih a ak ho vo svojom archíve nenájdem, vyrobím si ho. Trvá mi to celý deň. Ďalší deň (nepreháňam) vyberám látky a strihám. Toto ma baví najviac, to prehrabávanie sa v domácich látkových zásobách, kombinovanie alebo len púhe obdivovanie niektorých kúskov, ktoré som kúpila pred rokmi a stále ešte nenašli uplatnenie... V tejto fáze obvykle už viem, ako sa budúci tvor volá. Nasledujúci deň začnem so šitím najťažších dielov. Práve v tomto bode sa dnes nachádzam. Hotové sú tri páry parohov (s jedným nie som veľmi spokojná, asi ho prerobím), dva páry nôh a dva páry uší. To je všetko.
Prišla už aj chvíľa rozlúčiť sa s mojím starým šijacím strojom, ktorý mi pomáhal takmer tridsať rokov. Zohnal mi ho spolužiačkin otec počas vysokej školy. Vtedy som nemala na výber, musela som chcieť značku Veritas Famula. Ale pozor - nebol nikdy pokazený! Až mi to príde nespravodlivé takto sa ho teraz zbaviť. No ale ujala sa ho kamarátka Andrejka a som jej vďačná, lebo inak by sa naňho prášilo niekde v kúte. Ešte posledný záber:


Keď budú André, Arnaud a Aaron hotoví, prídu sa ukázať.

8 komentárov:

 1. Už sa na Andrého, Arnauda a Aarona teším a s novým strojom prajem mnoho radosti a splnených šicích snov plných fantázie!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ... a teď vidím, že jsem komentovala pod špatným profilem :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zdeni,sme neuveriteľne podobné ešte i s tým šitím...mne moja Veritaska slúži ešte stále, šijem asi takým tempom a vyberaním a plánovaním ako ty, zásoba látok úctyhodná...dnes som konečne došila chňapku - po troch dňoch- jasné, že som pri nej nesedela 3 dni!!! Šijem vtedy, keď mi to robí radosť a to isté želám aj tebe.
  Marta♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Marti, to som si vydýchla, že nie som jediná taká pomalá :-)

   Odstrániť
 4. Zdravím, ja by som sa chcela opýtať, či by stroj Veritas zvládol zošiť aj pevnejšie materiály, ako je koženka a pod.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ten môj to bohužiaľ nezvládal...

  OdpovedaťOdstrániť