štvrtok 8. novembra 2012

Jedenástka

Po ocenení Liebster blog som získala ďalšie, tentokrát bez názvu, ale o to viac vyžadujúce. Nominovala ma Vanilka (Luxusní život Vanilky), ktorú som si napriek tomu, že sme sa nikdy nevideli, obľúbila, a vlastne len preto som sa rozhodla zapojiť do tohto rozsiahleho projektu.

Pravidlá sú:
 1. napíš o sebe 11 zaujímavostí
 2. odpovedz na 11 otázok od blogerky, ktorá ťa nominovala
 3. vymysli 11 otázok pre tie, které nominuješ ty
 4. vyber 11 blogeriek pre nomináciu a informuj ich o nej
 5. neoznačuj tú, ktorá označila teba
Bude to náročné, ešte vôbec netuším, čo budem písať, ale snáď sa to nejako vyvrbí a úlohu splním. Ale zaumienila som si, že je to poslednýkrát! Niežeby ma netešilo, že niekto ma ocenil alebo že vôbec niekto číta moje príspevky, ale uznajte: jedenásť?! To už čo je za číslo? I keď s ním majú čo do činenia aj rodné čísla, neviem prečo by tu nestačila 7-ka? A o čo menejcennejšia je napríklad 5-ka či 3-ka? Najťažšie bude nájsť 11 blogeriek na nomináciu. Minule ich bolo treba 5 a všetky, ktoré som vybrala, nomináciu (od)ignorovali, hoci niektoré aj poďakovali. Nezazlievam im to, nabudúce tak spravím aj ja.
Tak poďme na to.

11 "zaujímavostí" o mne
 1. Doma sme sa rozprávali po maďarsky, takže keď ma rodičia dali do škôlky, nerozumela som vôbec po slovensky. Učiteľka sa niektorým deťom vyhrážala, že pôjdu do kúta. Toto slovo som poznala! Čistá hrôza, že ma dajú do studne...
 2. V prvej triede som sa hanbila vypýtať na toaletu, a tak som nevydržala a pustila to do červených PES šponoviek.
 3. Dlho som mala pre svoje pehy a ryšavé vlasy komplex menejcennosti.
 4. V 8. triede som z dnes už neznámeho dôvodu poslala spolužiačke lístok, na ktorom stálo: "Sviňa (divá)". Bol z toho škandál. Na rodičovskom združení som síce nebola menovaná, ale doma bolo zle, pretože moja mama okamžite poznala, že som to písala ja. (Vraj podľa tej zátvorky!)
 5. Chcela som ísť študovať teoretickú kybernetiku, ale neprijali ma.
 6. Napriek tomu, že som veľmi úspešne doštudovala matematiku, som slabá v odhadoch a vo výpočtoch robím hrubé chyby. Stáva sa mi, že v spoločnosti známych sa vyskytne nejaký problém vyžadujúci počty. Vtedy všetci prítomní synchrónne otočia hlavy smerom ku mne, akoby som bola chodiaca kalkulačka. Že matematika je niečo iné, vysvetľujem márne.
 7. Dva týždne pred štátnicami som sa otrávila hubami. Zachránil ma môj brat. A lekári samozrejme. Povedali mi, že keď sa teraz okamžite nevyvraciam, tak zomriem. Tie slová mali takú účinnosť, že som sa jednoducho naklonila a dokázala to. Nikdy inokedy. Napriek absolútnej malátnosti, takmer slepoty, nevoľnosti a apatie som predsa len na tom živote lipla.
 8. Neznášam reči o tom, čo je zdravé a čo naopak škodlivé (jesť alebo používať) a na označenie bio som úplne alergická
 9. Mám rada pikantné jedlá. Doma si skoro na všetko meliem čili papričky a v reštaurácii si na pizzu doobjednávam feferónky.
 10. Keď šoférujem sama v noci, v hmle, fujavici, či na opustenej ceste, keď sa trochu bojím alebo keď som smutná alebo nesvoja, vtedy nahlas spievam.
 11. Milujem svojho muža, lebo on jediný mi vonia.
 11 odpovedí na 11 položených otázok

1. Když připustíš myšlenku, že existovaly minulé životy, kým jsi byla?

Šamankou ;-)

2. Na čí koncert by tě nikdo nikdy nedostal?

Na skupinu No Name.

3. V jaké zemi na světě bys chtěla žít?

Moje dcéry sú presvedčené, že v Grónsku. Ja upresňujem, že najradšej by som žila každú chvíľu inde. Keby som už okúsila  každý kúsok sveta, potom by som sa (možno) usadila niekde na samote v Himalájach alebo v Tatrách.

4. Čím jsi chtěla být jako dítě?

Chcela som byť herečkou. Potom som za dverami počula, ako babka hovorí mame: "Herečka? Ale veď ona nie je pekná!" Dotknutá som odvtedy radšej chcela byť učiteľkou. Tie sú aj škaredé.

5. Co obvykle ráno uděláš jako první?

Dám jesť mačkám. A potom kým si neumyjem zuby, akoby som ani nevstala. Raňajkami do postele by ma veru nikto neočaril.

6. Umíš si sama vyměnit kolo u auta? Pokud ne, kdo by ti v takové (nebo obdobné) situaci určitě a bez váhání přijel na pomoc?

Neskúšala som to, ale ani to nemám v pláne. Ako prvý mi napadol kamarát Mari, ktorý mi vždy v podobnej situácii pomohol. Keď som prvýkrát išla domov sama autom (firemným), víťazoslávne som zaparkovala a keď som vypla motor, otvorila dvere, niečo zúfalo pípalo. Zopakovala som to niekoľkokrát, všetko poprezerala, ale vždy, keď už som išla vystúpiť, zase... Hanba-nehanba, aj neskorá hodina, ale čo robiť? Volala som Marimu. Pokojne, bez náznaku úškrnu len povedal: "Vypni svetlá."

7. Čeho zatím nejvíc lituješ?

Že som svoje deti viac nechválila.

           
8. Na kterou ze svých vlastností jsi pyšná?

Na trpezlivosť.

9. Co tě vedlo k tomu, aby sis založila blog?

V živote som vždy pociťovala potrebu nejakej tvorby. Ukázalo sa, že okrem matematiky to u mňa môže byť napríklad šitie, pečenie, písanie... Zrazu mi prišlo nutné napísané texty zverejňovať, ale zase spisovateľské ambície nemám. Donieslo sa ku mne, že niekto z rodiny bloguje, a tak som sa začala zaujímať o to, čo to ten blog vlastne je. S úžasom som zistila, že je to presne, čo potrebujem. Ako som už raz písala: "... niekto objaví tento blog, začíta sa a hneď má pekný deň za sebou. Tak pre toto píšem." Aj keby to mal byť jediný človek na svete.

10. Jak bys naložila se 132 miliónů eur vysokou výhrou v loterii? (Dnes aktuální téma: přesně taková částka je dnes ve hře v soutěži Euro Millions.)

Keby som toľko vyhrala, nemusela by som riešiť, čo s tým. Bolo by dosť na bývanie, autá, cestovanie... Svojim deťom, rodine, priateľom by som mohla plniť ich sny... No a zriadila by som si malú kaviareň aj s pekárničkou...


11. Co bys chtěla najít pod stromečkem?

Spokojných a šťastných blízkych... A niekde naspodku Pandora náramok. :-)

11 vymyslených otázok pre nominované blogerky

Aby som vám to uľahčila, vymyslela som naozaj veľmi jednoduché otázky, na ktoré väčšinou stačí jednoslovná odpoveď. To však neznamená, že sa nemôžete rozpísať a oboznámiť nás so všetkými detailami. Takže nech sa páči:

 1. Akým zvieraťom by si chcela byť, keby k tomu došlo?
 2. Aké kvety máš najradšej?
 3. Mávaš sny, ktoré sa ti opakujú?
 4. Rada tancuješ?
 5. Urobila si niekedy niečo nečakané, čo ostatných prekvapilo?
 6. Aká je tvoja obľúbená vôňa?
 7. S kým chodíš najradšej do prírody?
 8. Aká hudba by mala hrať v tvojej obľúbenej kaviarni?
 9. Čo ťa dokáže rozplakať?
 10. Aké jedlo by si nikdy nevzala do úst?
 11. Aká býva tvoja posledná myšlienka pred spaním?

11 blogeriek pre nomináciu

Keď nepočítam blogy, ktoré sa venujú výlučne vareniu a móde, nemám medzi obľúbenými dostatočný počet na nomináciu. Rozhodla som sa teda, že vyberiem aj z takých, ktoré som navštívila len párkrát. Neviem, či je to v súlade s pravidlami, či nebudem náhodou vylúčená a ocenenie mi bude odobraté... Alebo ma stihne iný trest? Aj tak mi je dopredu ľúto všetkých ocenených. Tento elaborát mi skutočne dal zabrať.
Vyberala som podľa toho, koho blog rada čítam, komu som ešte ocenenie neudelila, o kom by som sa rada niečo viac dozvedela a nakoniec kto je tu relatívne nový a možno menej známy.


Pražská Češka
Nevyléčitelná optimistka
... my little world
U Margarety
Knihomolna
Čertíkoviny
Debby&Jack
Štýl ženy...
U Ajky
Des fragments
Hrnček-var!

21 komentárov:

 1. Jdu sem (bosa a skoro přes celou Prahu :-D ) nakouknout od Pražské Češky, co to je ta Jedenáctka, a jsem potěšena!!
  Jsem hrozně zvědavá, kdo co napíše, a taky že se dozvím, proč vlastně píše, jak mu to pomáhá v životě, a tak dále, juchůůůů!!! :-)))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kaschi, já to už (lehce přiopile) sesmolila. Ale proč vlastně píšu a jak mi to pomáhá v životě...sakra! to z toho nevyčteš.

   Odstrániť
  2. Nestačím sa diviť, aké originálne blogy objavujem.

   Odstrániť
  3. Olivie, asi nebudeš ráda, protože jsem to trošku zablokovala, tu řetězovku, a porušila jsem malinko pravidlo - vracím do hry Mirku, a vlastně i tebe.
   Ale musím, musím. :-))

   Na mém blogu, v sekci Dálkový výslech :-)), máš vzkaz. Děkuju, pokud si ho přečteš a zapojíš se.

   Odstrániť
  4. Ďakujem, to vieš, že sa zapojím ;-)
   Mne sa nejako nedari nechávať ti komentáre. Nikdy sa neobjavia. Nebude nejaký v spamoch?

   Odstrániť
 2. Odpovede
  1. Musela jsem se přepnout, píšu teď ve WerdPresu.

   Odstrániť
  2. Aha. Tá rozmanitosť ma fascinuje. Len ja stále iba google :-(

   Odstrániť
 3. Zdeni ahoj, ja blog nemám, ale čítam ťa pravidelne, aj keď teraz píšem prvýkrát.
  Máš blog, môjmu srdcu veľmi blízky,nachádzam v ňom veľa myšlienok, s ktorými sa stotožňujem. Asi sme na jednej vlnovej dĺžke.
  Pozdravujem
  Marta♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keď si pozerám štatistiku blogu, uvažujem, kto si ho vlastne číta... Veď tých, ktorí ho verejne sledujú, je len 15! Potom si poviem, že určite sa niekto pomýlil. Som veľmi rada, že nie vždy je to tak. :-)
   Ďakujem, Marti.

   Odstrániť
 4. Olívia, vďaka za nomináciu. Pobavila som sa na Tvojej jedenástke. Ja som zasa v škôlke od maďarských upratovačiek pochytila slová a doma som hovorila čosi po maďarsky :-) Samozrejme, že som to neskôr zabudla. L

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Olivie, děkuju za nominaci...i kdy pravda, trochu danajský "dar" :-)
  A obdivuju tvůj vřelý vztah k matematice...já k ní od doby, co si pamatuju, chovám averzi, v lepším případě alespoň odstup :-) Ale je to mnou a nikoliv matematikou :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Asi ti zatiaľ nikto neukázal čaro, ktoré matematika skrýva... Určite ho ale nachádzaš inde, preto by ma tvoja práca okolo 11-ky dosť zaujímala ;-)

   Odstrániť
 6. Jejda, tak tohle jsem ani ve snu nečekala :-))
  Děkuji za nominaci, zkusím se s tím poprat:-)))
  Ajka

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Milá Olivia, naprosto souhlasím, že 11 je zapeklité číslo. Kolik to bude příště? 35 zajímavostí, 70 otázek, 99 nominací? Taky si nejsem jistá, jestli se příště (bude-li nějaké příště) vůbec zapojím. To je jako s řetězovými e-maily. Těch pár prvních jsem také poslušně přeposílala dál, teď už je nečtu a rovnou mažu.

  Každopádně moc děkuju za čas a energii, které jste tomuhle příspěvku věnovala. Jak sama píšete, osobně se neznáme, ale jedna druhou jsme si oblíbily, a o to víc mě tedy těší, dozvědět se o vás něco víc. Děkuju.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nejaké prečudné je blogerské vykanie. Som si vedomá, že ja tiež raz tak, raz onak, ale navrhujem: mohli by sme si odteraz tykať :-)

   Odstrániť
 8. Ahoj Zdenka, konecne som sa dostala k pisaniu a ku blogu :-) Velmi si vazim a tesi ma, ze ti moje recepty chutia, len sa budem musiet akosi viac ponasnazit najst si cas na varenie hodne blogovania .-) Dakujem za mile ocenenie, tiez ma pobavili niektore tvoje odpovede 11tky :-) tiez som chcela byt ucitelkou, aj som sa k tomu dopracovala. Prajem ti krasny vikend a vela inspiracie pre dalsie clanky :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Toto je jeden z nejzajímavějších tagů, co jsem na blozích v poslední době četla! V něčem jsem se bohužel i poznala :-))

  WorldByBella

  OdpovedaťOdstrániť