piatok 16. novembra 2012

Ďalšia, tentoraz ilustrovaná výpoveď o mne

Niekto ráno vstane a zacvičí si. Niekto si otvorí noviny a prečíta si správy; ja zapnem počítač a pozriem, aké pribudli príspevky a komentáre v blogoch. Dnes vidím, že mám zase odpovedať na nejaké otázky. Keďže moja závislosť na tomto formáte je v pokročilom štádiu, akýkoľvek podnet zaoberať sa ním mi príde vhod. Okrem toho som sa niekde nanešťastie zmienila, že obľubujem rozhovory, tak nech sa páči, tu ho mám. To však nie je výzva, aby som bola neustále zapájaná, niečo o mne by predsa len mohlo zostať tajomstvom!
Kaschika položila tieto (zaujímavé) otázky:

Co vidíš ze svého okna?

V Bruseli vidím z jednej strany ulicu:
Býva tam mladý Nemec s černoškou a dvomi krásnymi detičkami. Často ich pozorujem. On chodí nakupovať a s deťmi, ona je záhadná, videla som ju vlastne len asi trikrát.
Zo zadného okna vidno do záhrady:
Keď sa trošku oteplí, vľavo sedávajú dve alebo tri staršie panie, fajčia a dávajú si niečo dobré. Je veľmi príjemné sa na ne pozerať, i keď ten dym, ktorý ide až k nám, mi vadí.
Nedá mi, aby som neukázala aj pohľad z okien v Zolnej. Je to krásny koniec sveta:
Z bratislavských okien nemám fotky. Možno preto, že tie mi až tak neprirástli k srdcu.

Doporučíš mi svoji oblíbenou knihu?


Co Tě dokáže maximálně povzbudit, nastartovat? (Případně kde čerpáš energii?)

More, inšpiratívni ľudia a ranná káva.

Umíš říct jasné, asertivní NE?

Nie.

Co děláš s největším sebezapřením?

Vždy to bolo žehlenie, ale o tom už bola reč, cvičenie, spracovanie mäsa, teraz sa k tomu pridružilo učenie sa francúzštiny. Každá činnosť je dobrá, len aby som to oddialila. Nikdy som nechápala svojich žiakov, že sa im nechce, že im to nejde do hlavy, že to doma vedeli a zrazu im to vyfučalo, že sa boja písomky, slovo "okno" som považovala za číry žiacky výmysel. To mám za to.
Co děláš naopak velmi rád/a?

Rada sedím pri vode a počúvam jej zvuk, rada chodím sama po lese, rada pripravujem pohostenie pre druhých, rada riešim matematické zadania a hlavolamy... Mohla by som vypisovať do rána.


Na čem si opravdu, ale opravdu pochutnáš?

Na zmrzline. Raz o mne jeden môj priateľ povedal, že keď vidieť v najväčších mrazoch na ulici niekoho so zmrzlinou, som to určite ja. V Belgicku som si obľúbila austrálsku. Má jedinú chybu: kopčeky dávajú veľmi veľké a aj pre mňa je ťažké dať si naraz viac druhov.

Vadí Ti (ale upřímně, bez ohledu na tazatele) používání vulgarismů v psaném či mluveném projevu?

U nás doma sa vulgárne nehovorilo, dodnes som rodičov nepočula povedať "škaredé" slovo. Možno sa odo mňa očakáva odpoveď, že áno, vulgarizmy mi vadia. Nie je to však také jednoznačné. U niekoho to len zvýrazní už i tak do očí bijúci vulgarizmus ( a to môže pokojne ísť o usporiadanú ženu, ktorej sa nič nedá vytknúť) a niekto naopak môže hovoriť, ako chce a je to šarmantné. Slová vždy majú váhu, záleží len ako, kde, kedy a kto, pravda...

Co Tě spolehlivě vytočí?

Rady, o ktoré (skoro nikdy)  nestojím.

Jaký máš názor na to, kam se dnes ubírá český jazyk?

Asi tam, kam jazyk slovenský ;-)
Na jednej strane mi vadí zbytočné a nadmerné používanie cudzích slov, gramatické chyby v médiách, slovník niektorých moderátorov, ale na druhej strane si vravím, že možno sme v štádiu, kedy sa formuje nový mladý, voľnejší jazyk, ktorý nás nebude zaťažovať nejakými pravidlami...
Kam sa ten jazyk uberá, neviem, ja zostávam pri starom, páčia sa mi bezchybné texty, sama rada používam archaizmy, až som niekedy na smiech, ale škoda by ich bolo, keby sa zabudli. Nedávno sa jedna priateľka, nazvala by som ju majsterka jazyka, spýtala, či sme si všimli, že sa vytratili príčastia. Uvedomujúc si túto skutočnosť ich budem používať častejšie.

Losna nebo Mažňák?

Losňák.

11 komentárov:

 1. Jen ještě – ani já nežehlím (a když, tak jen ve chvílích nejvyšší potřeby - plesy atakdále) a naučila jsem to i všechny tři partnerky svých synů.

  Zrovna dneska si žehlil André na ples košilku. Na šachovém stolku, cestovní minižehličkou.

  http://mirka19langerova.wordpress.com/2007/06/15/550932-umeni-zahalet/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ta nejlepší, Olivie :-)

   Miluju je všechny tři. Mám štěstí. A kdyby se někdy někdo s někým rozešel, nic to na mých citech nezmění.

   Odstrániť
 2. Ten výhľad zo zadného okna ticho v dobrom závidím. Je prekrásny!
  A s tou susedkou tajomnou černoškou si mi nasadila chrobáka do hlavy Oli. Si tak predstavujem ako potajme posiela šifrované správy do USA. Alebo pečie doma deťom nejaké mňam koláče...alebo...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Alebo je to úplne prozaické: má náročnú prácu :-)Ale ten otecko je čarovný!

   Odstrániť
 3. Olivie, moc děkuju za odpovědi a doplňující obrázky, to je paráda, zejména výhledy z oken, aaach! A taky závidím, jako Isia. :)
  Ať se Ti pěkně daří!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Pohled z okna v Zolnej je nádhernej. Tam by se mi to koukalo :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Nádherný výhled...
  PS: Žehlení taky nenávidím...

  OdpovedaťOdstrániť