piatok 22. júna 2012

Napísané = napoly hotovéMám rada zoznamy. Hlavne zoznamy, ktoré si píšem sama. Okrem bežných nákupných si zapisujem, čo treba priniesť z Bratislavy do Bruselu a naopak, mám napríklad aj zoznam šijacích strojov, z ktorých si raz niektorý kúpim, zoznam nápadov, ktoré raz zrealizujem, zoznam kníh, ktoré chcem prečítať, filmov, ktoré si chcem pozrieť a podobne.
K dokonalosti som takmer doviedla moje zoznamy činností, ktoré mám urobiť, teda akýsi To do list. Úlohy v ňom sú rozdelené na krátkodobé, čiže čo musím okamžite (odložiť vyžehlenú bielizeň, umyť riad, nalakovať nechty...), dlhodobejšie - čo by som mala, ale nemusí to byť hneď (presadiť kvety, prišiť gombík, poriadok v skrini...) a perspektívne - čo by som chcela spraviť v presnejšie nedefinovanej budúcnosti (ušiť desiatky až stovky látkových zvieratiek, naučiť sa háčkovať, navštíviť južné Francúzsko...). 
Tie krátkodobé úlohy píšem na hocijaké zdrapy, lebo ich obsah sa mení z chvíle na chvíľu, neoplatí sa kvôli nim zapínať počítač a musím ich mať stále na očiach. Dokonca keď vykonám niečo mimo zoznamu, dodatočne to zapíšem a následne vyškrtnem. Lebo o to vlastne ide, o ten síce len okamžitý, ale intenzívny pocit víťazstva pri škrtaní. Toto robím farebnou ceruzkou.
Druhou skupinou úloh sa zaoberá aj všetkým známy Šťastný blog, ktorý ma aj k napísaniu tohto rozboru inšpiroval. Naliehavosť niektorého bodu ma občas prinúti presunúť ho do prvej skupiny a keď mám zase slabú chvíľku, omilostím sa, zoznam prepíšem a určitý bod sa tam vôbec neobjaví.
Moja najobľúbenejšia kategória je skupina číslo tri. Sú to moje tajné aj verejné sny, sú to jednoduché úlohy, ktoré by sa dali spraviť hneď, ale aj také, ktoré vyžadujú roky príprav. Sú to činnosti, ktoré navonok nie sú dôležité a preto ich aj odkladám. Pre dušu je to ale presne naopak, teší sa práve na ne... A tak mi robí radosť aj samotné čítanie zoznamu.
K tomu, prečo som sa tak obšírne zamyslela, som sa nakoniec ani nedostala. Ale povedzme si úprimne, nestalo sa to prvýkrát, však? 
Predsa len by ma zaujímalo, ako sú na tom iní.
A vy? Píšete si zoznamy? Aké? A kam?

4 komentáre:

 1. Já si píšu spousty seznamů. Hlavně "to do listy". Píšu si je v práci, ale i doma. Někdy si napíšu seznam věcí, které chci dělat o víkendu (vyžehlit, číst si knížku, jít si zaběhat). Pořád mám strach, že na něco zapomenu (třeba si číst knížku), ale jakmile je činnost na seznamu, jsem v klidu. A taky ráda odškrtávám, a tak si píšu i věci, které budou hned hotové, prostě proto, abych si je mohla taky hned odškrtnout.
  Moc se mi ale líbí váš nápad psát si na seznam své sny. To pak musí být opravdu krásný pocit, když si člověk může odškrtnout třeba tu návštěvu jižní Francie.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak, čo keby ste na tú knižku zabudli? Istota je istota :-)

   Odstrániť
 2. Ajajaj! Pardon, Zdenka!!! Mam kamaradku Slovenku Zuziku, a proto jsem se upsala. Hned jak slysim, ci ctu ve slovensitne, tak si ji vybavim. Vzdy se citim se zuzikou skvele, je vesele a pohodove povahy a tak se zrovna citim i pri cteni tohoto blogu a pak se to stane, ze napisu spatne jmeno. Omlouvam se!!G.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veď sa nič nedeje, len som sa pousmiala, skutočne mnohí mi tak, aj opakovane hovorili. Moja ješitnosť to nechápala, ale teraz mi je to už milé. Inak mená v našej rodine hrajú veľkú úlohu. Raz o tom napíšem samostatný príspevok (teraz mi napadlo), tak vlastne ďakujem za inšpiráciu.

   Odstrániť