streda 2. mája 2012

Pre Vanilku

K napísaniu príspevku O prvomájovom sne ma inšpiroval článok Vanilka zahradnicí jedného z mojich obľúbených blogov (Luxusní život Vanilky). Hlavne jeho úvodná veta. Najprv som chcela zanechať komentár, ale potom som usúdila, že také široké rozvinutie si žiada samostatný príspevok. Nakoniec to dopadlo tak, že pri jeho písaní som sa zasnívala a vzniklo niečo celkom iné.. To sa mi niekedy stáva. Akoby písal niekto iný niečo iné. Teraz sa vraciam k pôvodnej myšlienke.
Žít “ve vlastním” je přece jenom trochu jiné než žít v podnájmu.- píše jedna milá slečna v súvislosti so skrášľovaním bytu, záhrady, terasy atď. 
Myslím, že to nemusí vždy byť tak; nie vždy má človek väčšiu chuť zveľaďovať práve "to vlastné". Ja som bývala najskôr u rodičov, potom vo vlastnom byte, potom v inom, ale tiež mojom byte, potom v podnájme, potom v byte svojho budúceho manžela, čiže skoro vo vlastnom, potom zase v podnájme. A tak spätne uvažujem, ako to bolo s tým vylepšovaním prostredia a s čím skutočne súviselo.
Spomínam si na smútok vysušených muškátov na balkóne môjho bytu, na svoju neschopnosť či nechuť zasadiť zakúpené cibuľky tulipánov pred dom pod vlastné okná.. ale aj na jedno leto, keď náš sídliskový balkón na piatom poschodí bol zďaleka poznať podľa bohato kvitnúcich ťahavých petúnií. 
Teraz bývame v podnájme a neviem prečo si to ani neuvedomujem. Neustále niečo vylepšujem, kupujem črepníkové kvety, hoci hrozí, že keď odcestujeme "domov", nebude ich mať kto polievať, do záhrady plánujem zasadiť vŕbu, hoci ani neviem, ako dlho tu budeme.. Teraz však je ten čas, keď ráno vstávam a teším sa. Hovorím tomu, že život má šťavu. 
Prišla som na to, že práve od toho, ako človek vníma svoju životnú situáciu, veľa závisí.  
Takže milá Vanilka, želám vám, aby ste v tom novom bývaní boli šťastní a aby vám chuť tvoriť (svoj priestor, blog alebo hocičo iné) zostala navždy.

2 komentáre:

  1. No páni, tady je příspěvek, který je mi celý věnován! Moc děkuju! A samozřejmě máte pravdu v tom, že zvelebovat a zkrášlovat se dá jakékoli bydlení, když má člověk chuť a inspiraci. A nezáleží na tom, jestli jde o podnájem nebo vlastní bydlení. To jen já nikdy nenašla dostatečnou motivaci, abych investovala čas, energii a peníze do místa, o němž jsem věděla, že jsem na něm pouze dočasně. Teprve teď se snažím vybudovat sobě i partnerovi skutečný domov.

    OdpovedaťOdstrániť