nedeľa 15. apríla 2012

Srdcová záležitosť

Vážené dámy, vážení páni, želám vám príjemný dobrý večer. O 15 minút začína predstavenie...

Predtým som do divadla veľmi nechodila. Zo školy na hromadnú klasiku alebo keď niekto mal voľný lístok alebo s deťmi na detské či bábkové predstavenie. Tajomstvo divadla mi bolo odhalené až na druhej strane, tam za oponou - tam v zákulisí.  Hľadali inšpicientku, a tak som sa prihlásila, hoci som presne nevedela, o čo ide.


Nech sa páči, môžete zaujať svoje miesta v hľadisku, o 10 minút začína predstavenie...


Pán, ktorému som bola vtedy predstavená, mi prácu inšpicienta vykreslil ako náročnú a pre ženu nie veľmi vhodnú prácu. Občas treba zodvihnúť niečo ťažké.. Keď náhodou zomrie nejaký člen činohry, treba zorganizovať slávnostnú rozlúčku, umiestniť rakvu.. Nakoniec som sa dozvedela, že vlastne široko-ďaleko všetci vedia, že najlepším inšpicientom na celom svete bol jedine on a nik iný. Nemám šancu. Neviem zakričať, nebudem mať autoritu, nebudú ma "poslúchať". Okrem toho mám akúsi rečovú vadu.. Nepáčila som sa mu.


Vážení návštevníci, dnešné predstavenie hráme bez prestávky...

Dva mesiace som bez nároku na honorár chodila deň čo deň pozerať, ako prebieha skúška, aby som zistila, či práca, o ktorú sa uchádzam, je teda pre mňa alebo nie. Večer čo večer som si zase sadala do hľadiska, aby som poznala priebeh predstavení. Videla som všetky. Potom prišli divadelné prázdniny.
Nastúpila som v septembri. Musela som sa naučiť orientovať v labyrinte novej budovy SND, hovoriť do volavky nahlas, zrozumiteľne a príjemne (je to počuť až v Eurovei), poznať hercov, asistentky réžie, šepkárky, technikov, rekvizitárov, zvukárov, osvetľovačov, garderobiérky, maskérky, potom aj režisérov, kostýmových a scénických výtvarníkov a spolupracovať s nimi.


Zo štúdia želám všetkým krásne utorkové ráno. O 5 minút začína skúška...

Čo je teda náplňou tejto profesie? Inšpicient/ka koordinuje prácu zúčastnených v intenciách režiséra, vytvára podmienky a zabezpečuje bezproblémový priebeh skúšok a predstavení. Okrem hlásenia pre divákov volá hercov na scénu, technikov na prestavbu a podobne. Musí dokonale poznať hru, preto sa so scenárom v ruke zúčastňuje skúšok, pozorne všetko sleduje a robí si poznámky: kto kedy vchádza a vychádza, kedy a aké rekvizity treba, tu dole luster, tam zavrieť dvere.. Inšpicient/ka  musí myslieť na všetko - či sú dobre zatiahnuté závesy, klimatizácia tak akurát, či sa niekto nepotkne o kábel, či v tme sú vidno schodíky.. Mal/a by dať účinkujúcim pocit bezpečia, istoty, že všetko je, ako má byť, že stačí len vyjsť na javisko a hrať..   


Dámy a páni, prestávka skončila, prosím všetkých na javisko, o chvíľu pokračujeme...

Pracovala som v divadle jednu celú sezónu a pár mesiacov navyše. Bola som prítomná pri naštudovaní a  skúšaní štyroch hier a zažila som všetko, čo k divadlu patrí: veselosť počas skúškového obdobia, výmeny názorov, vrcholiacu nervozitu počas generálok, najslávnostnejšiu slávnosť premiér, aj situácie v zákulisí, keď sa niečo pokazí, zabudne, keď sa dejú neuveriteľné veci..
Po roku som dala výpoveď. Môj muž totiž získal zaujímavú prácu v Bruseli a ja som chcela ísť s ním.
Posledné predstavenie som mala 31. decembra. Vtedy som ešte netušila, ako veľmi mi bude divadlo chýbať.
Chlapci, ste pripravení? O 3 minúty začíname. O 3 minúty..

Teraz sedím v hľadisku medzi mnohými, ale so svojimi pocitmi celkom sama. Koľko rekvizít!-prebehne mi hlavou. Pohľadom skontrolujem závesy, známych požiarnikov v službe, zvukára v okienku, ale už ma zaplavuje ten ojedinelý, vznešený pocit. Jedna priateľka herečka hovorí, že keď začne predstavenie, stane sa zázrak. Dnes už viem, že má pravdu, a tak čakám.
Už vidím, ako sa zatvorili vstupné dvere a pani Julka s baterkou ide po železných schodoch. Môžeme začať.


Začíname, štartujeme!

Svetlá zhasli, zaznela hudba, cítim zvláštne napätie.. Som na opačnej strane, odkiaľ som tie "svoje" hry nikdy nemala možnosť vidieť. Som diváčka.
Po chrbte mi behajú zimomriavky, do očí sa tlačia slzy. Zázrak!
Potom prišiel potlesk. A trikrát klaňačka. A pri druhej kvety. Pri tretej ma jeden z účinkujúcich zaregistruje (sedím v druhom rade) a usmejeme sa na seba. Tak tichučko a láskavo. Ako keď preletí anjel..


Dámy a páni, v štúdiu skončilo predstavenie. Ďakujem všetkým za spoluprácu a želám pekný zvyšok večera a pokojnú dobrú noc.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára